Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/doc/www.medon-solutio.cz/www/online2013/print.php on line 12
 

::  Vnitn oista tla pomoc prodnch ltek  ::

Autor
Mgr. Martina Sedmerová
Lékárna U Červeného orla, Praha


Člověk vždy žil v těsném vztahu s přírodou, která mu poskytovala vše, co potřeboval. Už od dávných dob se jí pokoušel zkrotit, aby lépe sloužila jeho potřebám. V posledním století se mu to ale podařilo natolik, že se důsledky jeho činnosti začínají obracet proti němu. Tyto důsledky - ať již znečištění vzduchu, který dýchá, vody, kterou pije nebo potravy, kterou jí – se už netýkají jen jednotlivců nebo regionů, ale celé planety a všech jejích obyvatel.
 Ačkoli je těžké ovlivnit celou planetu nebo jen region, můžeme s úspěchem ovlivnit sebe a své bezprostřední okolí. Stačí si uvědomit, jaké je naše prostředí, jak nás ovlivňuje, jak my ovlivňujeme je, jaký máme životní styl. Pravděpodobně dojdeme k tomu, že situace není moc dobrá, a že bychom měli zapracovat na změně - a to u sebe. Jakmile si začneme více všímat potravin, které jíme a jejich složení; vody, kterou pijeme, z jakého je zdroje a její čistoty; svého prostředí, do jaké míry je znečištěné, a jestli to můžeme nějak omezit; svých blízkých, jak oni přispívají k našemu životnímu stylu, a jak my naopak ovlivňujeme ten jejich; často nás udiví výsledky našeho zkoumání. Začneme uvažovat, jak stav napravit a první, co nás v tu chvíli napadne je, jak se zbavit toho, co už jsme v sobě nashromáždili. Začneme si uvědomovat, že příčinou našich problémů, ať už únavy nebo častých nachlazení, trávicích problémů, kožních a alergických reakcí či bolesti hlavy nebo nespavosti, může být právě nahromadění zplodin ze všeho, s čím se setkáváme.
 A právě zde můžeme využít přírodní látky, které detoxikují a regenerují organismus, dodávají mu složky, které mu chybí v potravě po tepelné úpravě a navracejí člověku energii a vitalitu. Budeme se zde zabývat dvěma skupinami přírodních látek - jednou z nich jsou zelené potraviny jako chlorella, spirulina a mladý ječmen, které mají schopnost soustavně a účinně zlepšovat stav lidského těla, a to fyzicky i psychicky. Druhou skupinou jsou zeminy s obrovskou schopností vázat škodlivé a nepotřebné látky v organismu a zároveň dodávat prvky chybějící, kterými jsou jíly a humáty.

Zelené potraviny

Do skupiny zelených potravin patří takové rostlinné produkty, které jsou šetrným způsobem získávány z ekologicky pěstovaných rostlin v počátečním stádiu jejich vývoje. Díky tomu mají zelené potraviny, mezi něž patři řasy a výhonky, přirozeně vysoký obsah životně důležitých látek spolu s přirozenou informací o růstu a přežití. Obsahují celou škálu živin nezbytných pro růst, stavbu a fungování buněk jednotlivých tkání (vitamíny, minerální látky, bílkoviny a nukleové kyseliny, enzymy atd.) a dále obsahují takové látky, které napomáhají organismu zbavovat se odpadu vznikajícího při metabolismu buněk (chlorofyl, antioxidanty, vláknina). Tím dochází k posílení imunitního systému organismu, který je pak schopen se s riziky a nemocemi utkat s mnohem větším úspěchem.
 Chlorofyl, který způsobuje jejich zelenou barvu a tedy je zodpovědný i za jejich jméno, je znám především pro své tonizační a dezinfekční vlastnosti. Proto je možné zelenou šťávu použít při ošetření popálenin a kožních zranění. Chlorofyl příznivě ovlivňuje tvorbu krve a diky schopnosti neutralizovat volné radikály zpomaluje stárnutí organismu. Chlorofyl má protizánětlivé účinky, urychluje růst a hojení tkání a podporuje imunitní systém. Má navíc i deodorační účinky.
Zelené potraviny obsahují množství aktivních enzymů, které jsou nezbytné pro fungování metabolizmu těla, dýcháním a zažíváním počínaje a regulací tvorby hormonů konče. Jsou mírně zásadité, takže pomáhají při překyselení organizmu a udržování homeostázy. Jsou komplexní a přirozené pro organizmus.


Chlorella pyrenoidosa


Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa, smaragdově zelené barvy, známá od roku 1890. Řasa kulovitého tvaru na naší planetě údajně přežívá již 2,5 milionů let. Název chlorella je odvozen od řeckého slova \chloros\ = zelený a latinské přípony \ella\ = malá. Chlorella v porovnání s ostatními zelenými rostlinami obsahuje největší množství chlorofylu. Chlorella účinně působí při čištění trávicího traktu, zejména tlustého střeva, a podporuje rozvoj užitečné střevní mikroflory, čímž podporuje přirozenou obranyschopnost těla. Na detoxikaci organismu se podílí díky své schopnosti odstraňovat z těla jedy, těžké kovy a škodlivé chemické látky přijaté z potravy a ovzduší. Předpokládá se, že detoxikační účinek je vyvolán jak obsahem chlorofylu v řase, tak složením její buněčné stěny, která má tři vrstvy. Ta nejsilnější, střední, obsahuje celulózní mikrovlákna (= vysoký obsah vlákniny), vnější vrstva je tvořena polymerizovaným karotenoidovým substrátem zvaným sporopolenin. Právě tato látka má schopnost vázat toxické látky a poté je odstranit z těla. Chlorofyl obsahuje biologicky vázaný hořčík, což je prvek nezbytný pro normální funkci srdce, svalů a nervů, pro mentální zdraví a mimo jiné má i schopnost mírnit astmatické záchvaty. Při podávání chlorelly byl pozorován mimořádný účinek na regeneraci tkání a podporu dělení a růstu buněk. Díky tomu se chlorella uplatňuje při léčbě chronických zánětů, ekzémů, popálenin a špatně se hojících ran. Pomáhá také při regeneraci organismu vystaveného dlouhotrvajícímu stresu, po jakémkoli operativním zákroku nebo po vystavení záření. Za tyto vlastnosti vděčí tato řasa látce CGF (Chlorella growth faktor), považované za nejúčinnější složku Chlorelly. Ze všech druhů řas spadajících do rodu Chlorella má právě Chlorella pyrenoidosa nejvyšší obsah tohoto růstového faktoru (až 14 %). V dětství dokonce zlepšuje a urychluje celkový růst a vývoj organismu. Stimuluje tvorbu bílých krvinek (leukocytů), jejich fagocytózní aktivitu proti cizorodým látkám a také tvorbu B lymfocytů zodpovídajících za syntézu protilátek. Tímto způsobem přirozeně zvyšuje obranyschopnost lidského těla bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Přehled účinků Chlorelly

  • pročišťuje trávicí trakt, zejména tlusté střevo, a podporuje rozvoj užitečné střevní mikroflóry, zlepšuje funkci střev a podporuje normální peristaltiku
  • podporuje přirozenou obranyschopnost organismu
  • zbavuje tělo jedů, těžkých kovů a chemikálií
  • příznivě ovlivňuje tvorbu krve a podporuje aktivitu bílých krevních buněk
  • má mimořádný účinek na regeneraci tkání a podporu dělení a růstu buněk
  • snižuje kyselost vnitřního prostředí
  • snižuje hladinu cholesterolu v játrech i v krvi
  • čistí krev a díky tomu má výrazný ochranný účinek na játra i ledviny
  • pomáhá neutralizovat volné radikály, zpomaluje stárnutí organismu
  • má omlazující účinky, připisované vysokému obsahu RNA a DNA
  • podporuje celkovou regeneraci organismu
  • zlepšuje kvalitu a zdravotní stav pokožky
  • je zdrojem všech významných vitamínů, minerálních látek a aminokyselin, včetně esenciálních


Hordeum vulgare


Ječmen setý patří do čeledi lipnicovitých a spolu s ostatními obilninami je významnou hospodářskou plodinou. Starověké národy pěstovaly ječmen nejen jako poživatinu, ale vařily z něj i pivo. Velmi významný byl nejen ve starém Egyptě, ale i u starých Řeků a Římanů. Ječná kaše byla v té době běžným jídlem, ale sloužila i jako oběť bohům. Ječné odvary posilovaly při sportovních kláních gladiátory v aréně. Užívaly se též jako náhradní výživa kojenců a posilující prostředek pro rekonvalescenty a těžce nemocné. Později ječmen nahradila pšenice a zůstal jen ve výživě chudších vrstev. V našich zeměpisných šířkách je ječmen druhou nejrozšířenější obilovinou po pšenici. V současné době je jednou ze základních potravin na Blízkém východě, ale v Evropě a v USA se užívá zejména na výrobu pivovarského a lihovarského sladu.
Nejnovější světový výzkum podnítil renesanci zájmu o potravinářský ječmen, což se projevuje i rozšiřováním sortimentu ječných potravinářských produktů. Přestože je u nás ječmen pěstován převážně kvůli produkci zrní a výrobě sladu, jeho mladé výhonky představují nepřehlédnutelnou zásobárnu nutričně hodnotných a biologicky aktivních cenných látek. Mladý ječmen je sklízen v období, kdy se v něm nachází největší množství látek (20-25 cm vysoký). Listy mladého ječmene jsou sklizeny, opláchnuty a vylisovány. Šťáva se nastříká v jemné vrstvě, která se nechává necelé 2 minuty sušit za teploty 31°C. Z mladého ječmene se tím získá 100% čistý instantní nápoj, kdykoliv připravený ke konzumaci, stačí jenom přidat vodu. Nápoj z mladého ječmene působí velmi příznivě v prevenci závažných civilizačních onemocnění, podporuje celkově odolnost ve stresových zátěžích, posiluje obranyschopnost proti infekcím a civilizačním onemocněním a napomáhá regeneraci organismu. Nejširší uplatnění nachází v léčbě kožních, krevních a zažívacích problémů. Dodává energii, udržuje vitalitu a zlepšuje náladu.
Stejně jako Chlorella obsahuje mladý ječmen chlorofyl, řadu vitamínů a minerálů a antioxidanty. Hlavním přínosem mladého ječmene je velké množství enzymů, kterých je v běžné, tepelně upravené stravě nedostatek. Přítomnost enzymů ve stravě má pro zachování lidského zdraví naprosto zásadní význam. Strava bez přítomnosti aktivních enzymů vede dříve nebo později k přetížení zažívacího ústrojí a žláz produkujících trávicí enzymy, k poruchám trávení (pocity plnosti, nadýmání, říhání, zácpa či průjem) a posléze i ke vzniku civilizačních chorob. Důležitost přítomnosti aktivních enzymů v potravě a potažmo i systém enzymoterapie proto není žádnou moderní lékařskou novinkou, ale spíš snahou o navrácení člověka zpátky k přirozenému způsobu života, od kterého jsme se svou moderní stravou paradoxně značně odchýlili. Hlavní funkcí enzymů v těle je účastnit se veškerých pochodů probíhajících v buňce a zabezpečovat trávení živin přijatých v potravě. Trávicí enzymy štěpí jednotlivé složky potravy na jednodušší složky, které jsou potom využity ke stavbě těla nebo jako zdroj energie. Negativní efekt přetížení organismu z nedostatku enzymů není patrný okamžitě – problémy se obvykle začnou objevovat s rostoucím věkem, případně při kumulaci zátěží (nevhodná strava + stres + stoupající znečištění). Následkem je předčasná vyčerpanost organismu, únava, obezita, vysoká náchylnost k infekčním i civilizačním nemocem a celková sešlost. Bez enzymů dojde k narušení všech životních funkcí – trávení, dýchání, pohybu; proto je pro nás důležité udržet si vysokou hladinu enzymů i v pozdějším věku. Enzymatické zásoby lze obnovovat vyhýbáním se potravě a způsobu života, který je na spotřebu enzymů náročnější, a konzumací stravy na enzymy bohaté.

Přehled účinků mladého ječmene
  • jemně detoxikuje organismus
  • podporuje střevní peristaltiku a působí proti zácpě, pomáhá v boji proti nadváze
  • snižuje riziko rakoviny i jiných civilizačních chorob
  • působí proti vnitřním i vnějším zánětům a infekcím
  • chrání pokožku před škodlivými druhy záření
  • snižuje kyselost vnitřního prostředí, obnovuje acidobazickou rovnováhu
  • má ochranný vliv na tkáně, sliznice a kůži, urychluje hojení ran
  • díky antioxidačnímu působení zpomaluje stárnutí buněk
  • vylepšuje krevní obraz díky vysokému obsahu organického železa
  • působí příznivě na hormonální systém
  • dlouhodobě vylepšuje psychiku
  • snižuje tělesné pachy, osvěžuje dech
Arthrospira platensis

Spirulina je sladkovodní řasa. Je jednou z 1 500 známých druhů modrozelených řas, které rostou v poloslaných rybnících či jezerech v mírném až teplém klimatu po celém světě. Spirulina byla používána po staletí jako nejbohatší zdroj výživy. Většinu hmotnosti Spiruliny tvoří čisté proteiny, ve 100 g Spiruliny je obsaženo 50–60 g bílkoviny, což je třikrát více než v sojových bobech. Bílkoviny Spiruliny se v organizmu člověka velice snadno vstřebávají. Odborníci proto tuto řasu pokládají za nízkokalorickou bombu, vhodnou pro osoby se zvýšeným pracovním rytmem a vysokým psychickým nasazením. Z globálního hlediska by mohla v budoucnu pomoci řešit výskyt hladomoru v postižených oblastech světa. Dále obsahuje velké množství esenciálních aminokyselin, vitamínů, minerálů, chlorofyl a kyselinu gama-linolenovou. Spirulina je díky své vysoké nutriční hodnotě vhodná jako každodenní doplněk zdravého jídelníčku. Dodává tělu potřebné látky a unikátním způsobem ukládá svoji energii jako čistý glykogen, jejž může tělo okamžitě přeměnit na více výkonu a životní síly. Pomáhá stimulovat organismus a uvádí jej do stavu, v němž může optimálně využít svůj energetický systém. Vhodně se proto uplatňuje i při redukci váhy. Prokázanými radioprotektivními účinky chrání tělo před volnými radikály a nejrůznějšími typy škodlivých záření (UV, RTG,...). Je vhodnou volbou pro prevenci i jako doplněk léčby rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Normalizuje hladinu cukrů v krvi, působí příznivě na slinivku a je zvláště vhodná pro diabetiky. Působí proti chudokrevnosti a reguluje krevní tlak. Vzhledem k protizánětlivým účinkům má své uplatnění při léčbě řady kožních onemocnění (akné a alergické vyrážky), ale také při léčbě chronických zánětlivých stavů vnitřních orgánů (játra, srdce, plíce, klouby, močové cesty).

Přehled účinků spiruliny
  • příznivě působí při jemné detoxikaci organismu
  • dodává potřebné minerály, vitaminy, živiny, enzymy, aminokyseliny, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny
  • snižuje hladinu cholesterolu a tuků v krvi, zabraňuje tvorbě krevních sraženin (prevence trombózy, infarktu a mrtvice)
  • podporuje střevní peristaltiku a působí proti zácpě
  • pomáhá v boji proti nadváze
  • normalizuje hladinu cukru v krvi (vhodný doplněk při léčbě cukrovky)
  • snižuje riziko rakoviny i jiných civilizačních chorob
  • urychluje hojení ran, podporuje regeneraci kůže a sliznic
  • chrání tělo před škodlivými druhy záření a účinky znečištěného životního prostředí
  • tlumí alergické projevy a alergické kožní vyrážky
  • působí proti zánětům a infekcím
  • obnovuje rovnováhu vnitřního prostředí
  • zpomaluje stárnutí buněk
  • zlepšuje funkce oběhového systému a snižuje vysoký krevní tlak
  • vylepšuje krevní obraz, podporuje tvorbu červených i bílých krvinek a zlepšuje zásobení tkání kyslíkem, vhodná při anémii a ztrátách krve
  • povzbuzuje organismus při únavě, dodává energii a zlepšuje kondici

Všechny uvedené zelené potraviny je vhodné užívat dlouhodobě, až několik měsíců. Je možné je kombinovat, jejich účinek se tím zvyšuje. Chlorela obsahuje nejvíce chlorofylu a vlákniny, je proto nejvhodnější k očistě trávicího traktu. Mladý ječmen je vhodný k úpravě překyselení organizmu a obsahuje nejvíce enzymů. Spirulina obsahuje nejvíce bílkovin, upravuje hladinu cukru v krvi a podporuje činnost slinivky břišní.
Denní dávka je rozdělena do několika dílčích dávek (3-5), což zabezpečuje rovnoměrný přísun živin a lépe odpovídá biorytmům lidského těla. Mladý ječmen se užívá nalačno, řasy je možné přidat k jídlu, jehož teplota není vyšší než 60 stupňů. Doporučuje se začít nižším dávkováním a počet tablet postupně zvyšovat. U dětí od 3 let je doporučeno dávky snížit na polovinu. Zelené potraviny by mohly ovlivnit vstřebávání jiných léků nebo doplňků stravy, proto je vhodné užívání v půlhodinovém odstupu. Jako i u jiných detoxikačních metod je možné přechodné zhoršení stavu, než dojde k vyloučení škodlivých látek a harmonizaci stavu. Zvýšením příjmu tekutin se podpoří účinek a očista organismu.

Další skupinou látek jsou látky, využívané i v současné medicíně, obsahující velké množství minerálů a mající absorpční schopnosti. Takovými látkami jsou například živočišné a rostlinné uhlí, jíly nebo humáty. Léčivých schopností minerálů se využívá například i u bahna z Mrtvého moře, Piešťanského bahna nebo rašeliny. Každá z těchto zemin má své specifické schopnosti a je součástí vyhledávaných léčebných a lázeňských kůr.

Zelený jíl


Jíl je hornina organického původu, bohatá na minerály pocházející z rostlin, živočichů, vody, půdy, skal a vulkanického popela, které se během milionů let rozpadly a znovu spojily, aby vytvořily hmotu složenou z velmi jemných částic. Zelený jíl je hlinitokřemičitan s přídavkem kovu, který mu propůjčuje unikátní zabarvení. Obsahové látky a barva se liší podle naleziště. Žlutý jíl má větší obsah síry, červený jíl dostal barvu od železa, hnědá a černá barva jílu pochází od železa, zinku, a síry. Součástí bílého jílu je zinek, křemík, vápník a hořčík. Kombinacemi ještě mohou vzniknout jíly modrošedé, šedé a další. Velmi známá jsou naleziště ve Francii, kde rozlišují sedm barev jílu. Rozlehlá naleziště jílů různých barev, kvalit a vlastností jsou i v ČR, jejíž území bylo v druhohorách zaplaveno mořem. Jíl kromě křemíku a hliníku obsahuje ještě vápník, železo, draslík, hořčík, sodík, mangan, fosfor, měď, kobalt, lithium, molybden a další látky. Samozřejmě velice záleží na složení jílu. Některé jíly mohou obsahovat v sobě nečistoty nebo mít vyšší hladinu těžkých kovů než je stanoveno našimi hygienickými předpisy.
Zelený jíl či jinak zbarvený jíl se používá k léčbě na celém světě. Pozorováním přírody došli nejdříve šamani primitivních kmenů, čínská medicína, tibetská medicína, později i léčitelé, lékaři a vědci k závěrům, že jíl nebo živočišné a rostlinné uhlí používají zvířata, ať savci nebo ptáci, na neutralizaci někdy až toxické stravy. Jíl absorbuje toxické látky a patogenní mikroorganismy v trávicím traktu na základě mechanicko-fyzikálních zákonů. Dochází tím nejen k čištění a detoxikaci, ale i k udržování správného poměru potřebných a patogenních mikroorganismů v trávicím traktu. Zelený jíl ve střevech pomáhá také emulgovat a absorbovat tukové částice. Využívá se jako podpůrná léčba ekzému a lupenky, na artrózu i osteoporózu, na likvidaci kvasinkových infekcí, při hubnutí, při zácpě a průjmu, nadýmání, odstranění těžkých kovů z těla. Zelený jíl má velmi dobré účinky při střevních virózách, po dietních chybách i při pálení žáhy způsobené překyselením žaludku. Zelený jíl, případně jiná odrůda jílu, se používá i v kosmetice hlavně na čištění mastné pleti a při akné, jako peeling, tvoří základ make-upu, základ na výrobu pudru, nebo se používá ve formě čistících a regeneračních masek.
Jíl hojně využíval i farář Kneipp: Kdyby lékárník udělal jílovou mast a pěkně by ji upravil, měl by tu nejlepší mast a mohl by jí kterých mnoho plných kelímků prodávat... V Kneippově systému přirozeného léčení sloužil a byl používán jíl, ať už zelený, bílý či jinak zbarvený, ve všech jeho možných formách.
Jíl se suší přímo na slunci - čím více je zelený jíl vystaven slunci, vzduchu a dešťové vodě, tím je účinnější. Neobsahuje žádné chemické ani konzervační látky. Je dostupný buď v prášku a nebo dávkovaný do kapslí.
Zelený jíl určený na vnitřní užívání k detoxikaci organismu se připravuje večer (1 lžička zeleného jílu do sklenky vody cca 150 ml, zamíchat nekovovou lžičkou), nechává se aktivovat do rána, kdy se znovu důkladně promíchá a vypije i s usazenou sedlinou do dna. Jídlo, případně léky, se doporučuje užívat až za 1 hodinu po zeleném jílu. Kúra ze zeleného jílu trvá 21 dní, potom je vhodná týdenní pauza, a pak se může znovu týden užívat. Při obtížích s překyselením žaludku je vhodné místo 1 lžičky zeleného jílu připravit dvojnásobné množství zeleného jílu a užívat 3 x denně před jídlem, obsah skleničky zamíchat a i s rozmíchanou jílovou usazeninou vypít. Během celé detoxikační kůry zeleným jílem je velmi důležité zvýšit pitný režim, ať už pitím čisté vody nebo podpořit detoxikaci pitím bylinných čajů. Pro vnější použití se jíl aplikuje v silné vrstvě 0,5 - 2 cm. Působí pouze, je-li vlhký. Obsažená voda umožňuje iontovou výměnu, která spouští mechanismus působení jílu, a proto je nutné jej průběžně zvlhčovat nebo překrýt potravinářskou fólií. Tloušťka vrstvy i doba působení se postupně zvyšuje podle citlivosti pleti jedince.

Příklady použití zeleného jílu

Vnitřně (jako jílová voda nebo pasta)
  • žaludeční a střevní poruchy, plynatost, průjem, zácpa
  • hemoroidy, bércové vředy
  • záněty dutiny ústní a hrtanu
  • osteoporóza, dna, revmatismus, polyartritida, artróza
  • svalové křeče, bolesti zad a hlavy, neuralgické bolesti, migrény
  • deprese, menstruační potíže
  • prevence srdečních příhod, cévní potíže (navracení elasticity cévám)
  • poruchy koncentrace, únava, poruchy sexuální výkonnosti
  • vykloubeniny, výrony, poúrazové stavy, zlomeniny kostí
Zevně (jako zábaly, obklady, komprese, pleťové masky nebo koupele)
  • akutní i chronická zánětlivá onemocnění, hnisavé kožní procesy
  • křečové žíly
  • lupénka, vyrážky, svědění, bradavice
  • bolesti šíje, zad, páteře, svalů, krční, ušní, revmatismus
  • nemoci ledvin, jater, žlučníku, štítné žlázy
  • péče o pleť, regenerace, celkové omlazení pokožky
  • péče o vlasy, regenerace, proti lupům
  • popáleniny, následky radioterapie
Humáty


Blahodárné účinky rašelinových koupelí a bahenních obkladů byly využívány k léčebným účelům nejen ve starověkém Řecku a Římě, ale dokonce již ve starém Egyptě. Lze ovšem předpokládat, že používání léčivých schopností rašeliny je staré jako lidstvo samo, jelikož léčivé schopnosti rašelinových jezírek vyhledávají i zvířata. V regionu střední Evropy se začalo terapeuticky využívat těchto přírodních látek až v 16. století a prvním lázeňským místem se staly slovenské Piešťany. V českých zemích se první zprávy o využívání léčivých bahen objevují až počátkem 19. století. Nyní se účinky těchto látek využívají nejen v lázeňství, ale i v dermatologii, kosmetice a zdravotnictví.

Rašeliny a slatiny jsou přírodní léčivé zeminy odborně nazývané peloidy, které vznikly postupným dlouhodobým chemickým a biologickým rozkladem především rostlinných a zčásti živočišných těl – tedy procesem humifikace za přispění četných mikroorganismů a dlouhodobým vlivem geologických činitelů. Velkou výhodou terapeutického používání peloidů jsou vedle vysokého obsahu účinných látek i pozoruhodné fyzikální vlastnosti. V poslední době je zaměřena velká pozornost i na vnitřní užívání výtažků z rašeliny, které mají velmi široké spektrum pozitivních léčebných účinků a významný vliv na detoxikaci celého organismu. Účinků huminových látek se začíná hojně využívat jak v humánní, tak veterinární medicíně. Peloidy vděčí za svůj široký léčebný potenciál vysokému obsahu organických látek, kterým se souhrnně říká huminové látky. Jedná se o chemicky a biologicky aktivní uhlíkaté organické sloučeniny, které se přirozeně vyskytují zejména v sedimentech, zeminách, rašelině, hnědém uhlí a lignitu. Nejbohatším zdrojem huminových látek je rašelina, která jich obsahuje 80 %, bohatým zdrojem jsou ale i hnědé uhlí a lignit, v nichž huminové látky dosahují desítek obsahových procent (20–30 %). Za hlavní představitele huminových látek jsou považovány huminové kyseliny (hnědé barvy), fulvokyseliny (žluté barvy), humin a soli výše zmíněných kyselin – humáty.

Huminové látky jsou strukturně velmi složité vysokomolekulární (huminové kyseliny) a nízkomolekulární (fulvokyseliny) organické molekuly. Velmi složitá molekulární struktura může mít mnoho variant a liší se podle původu suroviny. Rozmanitá a komplikovaná struktura huminových látek zapříčiňuje celou řadu velmi zajímavých fyzikálně-chemických vlastností. Huminové látky mohou povrchově vázat nejen látky anorganického charakteru (např. těžké kovy), ale i organické sloučeniny biologického původu, což je podstatou jejich antibakteriálního působení.

Přehled účinků huminových látek:

  • detoxikují organismus
  • stimulují metabolismus a podporují imunitní systém
  • mají výrazný protizánětlivý účinek, zejména na sliznici zažívacího traktu
  • pročišťují celý trávicí trakt
  • likvidují patogenní mikroorganismy (bakterie, viry a plísně)
  • zvyšují činnost enzymů
  • chrání buňky proti poškození toxickými látkami a UV zářením
  • mají ochranný účinek na molekuly RNA a DNA a jejich stabilitu
  • snižují kyselost vnitřního prostředí
  • jsou cenným zdrojem minerálů
  • zlepšují transport a zabudování minerálů do buněk
  • zvětšují účinnost všech následně užívaných potravinových doplňků, bylinných čajů a extraktů
  • podporují zdravý růst buněk
  • přispívají k udržování elektrochemické rovnováhy
  • zvyšují využití energie v buňce
Působení rašelinových koupelí

Huminové látky obsažené v humátových produktech mají schopnost zvyšovat detoxikaci těla kůží na principu osmotického tlaku a gradientového spádu. Tohoto efektu je dosaženo díky vysokému obsahu iontů vázaných v molekulách huminových látek. Díky tomu je možné pomocí zevní aplikace humátových přípravků ve formě zábalů či koupelí působit i na zánětlivé procesy probíhající pod povrchem kůže v hlouběji uložených tkáňových strukturách. Samotný povrch kůže se rovněž čistí, prokrvuje, hojí a regeneruje. Huminové látky na povrchu kůže mají adstringentní účinek a působí výrazně protizánětlivě.
Kůže je významný detoxikační orgán těla. Spolu s tlustým střevem a plícemi se podílí na odstraňování odpadních látek z vnitřního prostředí. Plíce, tlusté střevo a kůže jsou hlavními orgány nespecifické imunity. Na jejich povrchu tedy nedochází pouze k vytěsňování odpadních nepotřebných látek, ale dochází zde také k interakci a boji s patogenními organismy. Podpořením vylučovacích schopností kůže je možné výrazně pomoci celkové detoxikaci vnitřního prostředí těla. Kůže ale není jen vylučovacím orgánem, mezi kůží (popř. sliznicí) a obkladem či koupelí dochází k výměně látek – biologicky účinné látky se resorbují a odpadní látky spolu s potem zase naopak odcházejí z těla ven. Kůže má schopnost resorbovat především cenné minerály a stopové prvky, a dále pak některé huminové látky o nižší molekulové hmotnosti. Vstřebané látky zlepšují kvalitu kůže a sliznic, působí protizánětlivě a podporují jejich hojení. Významné je působení huminových látek na vaginální sliznici, kde dochází k resorpci v daleko větší míře než v případě kůže. Humátová koupel také normalizuje hodnotu pH a díky tomu podporuje přirozené mikrobiální osídlení vaginální sliznice.
Správná funkce pokožky má velký vliv na zdravý krevní oběh a krevní oběh ovlivňuje dobrou funkci celého organismu. Huminové látky mírní projevy podrážděné a svědící pokožky a posilují ochranný kyselý plášť, díky kterému se tělo lépe brání nemoci, zvyšuje se nespecifická imunita organismu.
Vzhledem k tomu, že se humáty uplatňují při detoxikačních procesech a působí prokazatelně antioxidačně a silně protizánětlivě, je vhodné jejich účinků využít při léčbě chronických zánětlivých kloubních onemocnění, například při artritidě, revmatoidní artritidě a dně. Humáty mají také prokazatelně pozitivní vliv na regeneraci kloubů a zlepšují mobilitu celé pohybové soustavy včetně páteře. Humátové koupele mají také stabilizační a uvolňující vliv na psychiku a celkově podporují regeneraci organismu. Teplota koupele se běžně pohybuje mezi 35–40 ºC. Všeobecně platí, že chladnější koupele spíše dráždí, povzbuzují, kdežto teplejší koupele uklidňují a uvolňují.
Obvykle se doporučuje příprava koupelí ve večerních hodinách. Koupele se nikdy neaplikují těsně před jídlem nebo s plným žaludkem. Doba trvání koupelí je cca 5–30 minut dle teploty, typu koupele, druhu problémů, dle stavu a stáří koupajícího. Po koupeli je tělo vhodné osprchovat čistou vodou a neotírat, pokožku ošetřit tělovým mlékem. Také se doporučuje provést suchý zábal v prostěradle, přikrýt tělo tenčí dekou a ½ hodiny odpočívat na lůžku – tím se účinky koupele ještě více umocní. Ideální teplota pro rašelinovou koupel je 35–37 °C.

Příklady použití humátové koupele
  • chronická zánětlivá degenerativní onemocnění pohybového aparátu
  • poúrazové a bolestivé stavy svalů, kostí a kloubů
  • regenerace po operativním zákroku
  • osteoporóza primární a sekundární
  • nervosvalová onemocnění a svalové křeče
  • stavy po mrtvici
  • sterilita a infertilita, poruchy vaječníků
  • chronická zánětlivá gynekologická onemocnění
  • stavy po gynekologických operacích
  • chronická i akutní zánětlivá onemocnění močových cest
  • diabetes
  • podpora prokrvování periferií
  • kožní choroby, akné, ekzémy a vyrážky
  • plísňová onemocnění
  • psychické problémy (neurastenie, napětí, stres)
  • onemocnění dýchací soustavy, astma

Jistě bychom mohli pokračovat výčtem dalších látek různého původu, které se dají využít k detoxikaci organismu - neměli bychom zapomenout na gel z Aloe vera, který se dá pít dlouhodobě, systematicky pročišťuje celé tělo a stejně tak má výrazné hojivé účinky při vnějším použití; na zástupce hub jako je hlíva ústřičná nebo lesklokorka; mnoho rostlin ať už cizokrajných, jako je yucca nebo vilcacora, nebo domácích, jako je kopřiva, ostropestřec nebo měsíček. Existuje mnoho léčivých bylin s výrazným detoxikačním účinkem na určitý orgán, využívaných v čajových směsích nebo v bylinných kapkách či nověji zpracovaných do tablet nebo kapslí. Každému vyhovuje jiná forma a jiný přístup, každý je ochoten věnovat jiné množství energie vlastnímu životnímu stylu a zdraví. I vlivem sebeukázněnějšího života se lidské tělo opotřebovává a zanáší odpadními látkami. I lidem, kteří žijí velice zdravě, prospěje 1x ročně cílená detoxikační kůra. Nejvhodnějším obdobím je jaro, kdy se naše tělo programově zbavuje zásob nashromážděných na zimu. Druhým vhodným obdobím je pak podzim, kdy si naopak před uložením potřebných živin vymeteme spíž. Pokud někde nenajdeme kouzelné koště, budeme to muset udělat sami.

Literatura
www.energy.cz (příbalová dokumentace k přípravkům Chlorella, Barley, Spirulina, Cytosan, Balneol)
www.zelenepotraviny.cz
příbalová informace k přípravku Epam francouzský zelený jíl
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/