Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2000/2001:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Samoléčení
Malárie
Oxidační stres a možnosti jeho ovlivnění
Pneumokoková systémová onemocnění a možnosti ochrany před nimi
Psoriáza
Sjögrenův syndrom
Tinea pedis, tinea unquium
Tuberkulóza
Virová hepatitida
2. Problematika kombinace protiinfekčních léčiv
3. Zánět optimalizující a imunitu normalizující působení systémové enzymoterapie
4. Veterinární farmacie
5. Přehled recepturních zkratek
6. Latina v současné farmaceutické praxi
7. Z receptářů starých lékárníků
8. Český lékopis 1997 - doplněk 2000
9. Evropský lékopis, jeho význam a perspektiva
10. České lékárenství v letech 1918 - 1928
11. Znáte práva pacientů?
12. Léčivo a lék na poštovní známce
13. Rigorózní řízení
14. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 31.7.2000
15. Farmaceutická společnost, evropský region, mezinárodní spolupráce

 
Tinea pedis, tinea unquium

1
2
3
4
5
1. k lokální terapii je dostupná celá řady antimykotických prostředků s různou biologickou účinností a penetrační schopností ve formě mastí, krémů, gelů, roztoků, sprejů, laků a zásypů. Aplikace těchto přípravků trvá nejméně 2-4 týdny.
  • Azolová antimykotika (klotrimazol, mikonazol, oxikonazol, ketokonazol, ekonazol, isokonazol, bifonazol) vykazují široké spektrum účinnosti proti dermatofytům, kvasinkám i plísním. Používají se samostatně nebo v kombinaci s kortikoidy, které mají silný antiflogistický a protisvědivý účinek (bemetazon, mazipredon, triamcinolon).
  • Alylaminová antimykotika (terbinafin, naftifin) mají široké spektrum účinku zvláště proti dermatofytům a minimální iritativní vlastnosti. Působí fungicidně na dermatofyty, fungistaticky na kvasinky a baktericidně na některé bakterie.
  • Pyridinová antimykotika (ciklopiroxolamin) mají výrazný fungicidní a antibakteriální účinek.
  • Morfoliny (amorolfin) mají fungistatický a fungicidní účinek na dermatofyty a kvasinky.
  • Thiokarbamáty (tolnaftát, tolciklát) mají fungistatický účinek na dermatofyty, P. versicolor, mykospory.
  • Polyenová antibiotika (nystatin, natamycin) - jsou odvozena od Streptomyces nodosus. Vykazují účinky fungistatické a fungicidní. Nystatin nepůsobí na dermatofyty. Hlavním cílem jeho působnosti jsou kandidové infekce. Při současné aplikaci s klotrimazolem tento snižuje účinek nystatinu. Natamycin je účinný proti kvasinkám a dermatofytům.
  • Kyselina undecylenová a její deriváty (2-aminotridekanundecylenát, tridekanamin undecylenát) působí fungistaticky na dermatofyty. Deriváty kyseliny undecylenové i na některé kvasinky.
  • Od dříve hojně používaných barevných extern se v současné době ustupuje (methylenová modř, gentiánová violeť, tinctura Castellani).
    Součástí lokální terapie je i používání změkčujících extern (keratolytické masti s 5-20% kyselinou salicylovou nebo 20% ureou), které se používají u hyperkeratotických forem.
    Vlhké obklady s adstringentními účinky (tanin, dubová kůra) a koupele s dezinfekční přísadou (hypermangan) se používají u mokvajících forem mykózy. Teprve po odeznění akutní fáze se aplikují lokální antimykotika.
    2. Celková terapie mykózy nohou je indikována pouze v případech rozsáhlých infekcí, pokud lokální terapie nestačí a nebo nedochází k dostatečnému pronikání aktivní antimykotické substance do místa postižení.
  • Azolová antimykotika (ketokonazol, flukonazol, itrakonazol) působí inhibici na cytochromu P450 závislé 14-alfa-demetylázy, enzymu nezbytného pro syntézu ergosterolu v buněčné stěně. Mohou interferovat slids kým cytochromem P450, což vysvětluje vznik toxických účinků.
  • Alylaminová antimykotika (terbinafin).
  • Griseofulvin má fungistatický účinek a je výhradně účinný proti dermatofytům.
  • Polyenová antibiotika (nystatin, natamycin, amfotericin B).
    Terapie onychomykózy
    Terapie onychomykózy je velmi obtížná. Patří do rukou dermatovenerologa.
    1. Lokální terapie: samotná lokální terapie u onychomykóz není většinou příliš účinná. Pozitivních výsledků je možné dosáhnout u lehčích a středně těžkých onychomykóz, kdy je zasažena méně než polovina nehtové ploténky a minimálně postiženo nehtové lůžko. Zvlášť vhodné je použití přípravků ve formě laku na nehty (ciklopiroxolamin a amorolfin). Lokální terapie je hlavně doporučována jako doplněk léčby systémové (klotrimazol, ekonazol, bifonazol, oxikonazol).
    2. Celková terapie: při výběru vhodného systémového antimykotika je důležité vzít v úvahu vyvolávající organismus, celkový zdravotní stav pacienta, jeho věk, možné nežádoucí účinky léků a vzájemné interakce mezi jednotlivými přípravky. Důležitá je také dobrá spolupráce s pacientem.

    1
    2
    3
    4
    5