Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Antibiotika

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Nitrofurantoin se dobře absorbuje, je rychle metabolizován a vyloučen. Účinné koncentrace v plazmě rychle klesají, systémové působení chybí. Vylučován je ledvinami, a to glomerulární filtrací i tubulární sekrecí. Při snížené renální exkreci mohou hodnoty v plazmě dosáhnout toxických koncentrací a současně hodnoty v moči nedosahují účinných hladin. Při ledvinném selhání je tedy jeho podání neefektivní. Používá se 4x denně s jídlem nebo mlékem. pH moče je třeba udržovat pod 5,5. Mezi jeho nejčastější nežádoucí účinky patří nesnášenlivost v gastrointestinálním traktu (anorexie, nauzea, zvracení). Neuropatie a hemolytická anémie se vyskytují u osob s deficitem glukóza 6-fosfát dehydrogenázy. Byly popsány různé formy alergických reakcí, tj. vyrážky, plicní infiltráty, aj. Účinek nitrofurantoinu snižují až antagonizují chinolonová chemoterapeutika.
Obvyklá dávka pro dospělé je 5 mg/kg tělesné hmotnosti denně. Léčba má trvat 7-10 dní. Při případné nevolnosti je možno dávku přechodně snížit. U chronických zánětů lze podávat nitrofurantoin ve snížených dávkách, a to 50 mg 3-4krát denně nebo 100 mg. Nejvyšší jednotlivá dávka je 300 mg, nejvyšší denní dávka 600 mg. Dětem se podává 200 mg/m2 tělesného povrchu a 24 hodin, tj. 5-7 mg na kg tělesné hmotnosti denně. Obvyklé terapeutické dávky u dětí od 1 měsíce do 1 roku jsou 25 mg, 1-6 let 25-50 mg, 6-15 let 50-100 mg 3krát denně. U uroinfekcí se sníženou funkcí ledvin 100 mg denně. Ve formě vaginálních tablet se používá k místní léčbě poševních infekcí, při výtoku bakteriálního původu a k prevenci před gynekologickými zákroky a operacemi. Obvykle se zavádí po dobu 1 týdne 1 vaginální tableta (100 mg) 2krát denně (ráno a večer).
ANTITUBERKULOTIKA
Hlavní zásadou antituberkulotické terapie je, že musí být kombinovaná a dostatečně dlouhá. Kombinace léků snižuje riziko vzniku sekundární rezistence. Ta při monoterapii vzniká velmi brzo. Léčba se zahajuje útočnou fází (iniciální), zpravidla trvající 8 týdnů a spočívá v kombinaci 3-4 léků. Dochází k podstatné eliminaci mykobakterií a k zahájení reparačních procesů. Základními léky jsou zde isoniazid, rifampicin, etambutol a pyrazinamid. Pokračující léčba (zajišťovací) zahrnuje podávání 2 přípravků po dobu několika měsíců s cílem postihnout maximální množství patogenů méně metabolicky aktivních a inaktivních po jejich návratu do růstové fáze. Obvykle se podává kombinace isoniazid a rifampicin, další při rezistenci na výše uvedená léčiva.
Monitorování léčby. Podávání izoniazidu, rifampicinu i pyrazinamidu je spojeno s rizikem hepatotoxicity, proto je nutné před zahájením terapie provézt vyšetření jaterních funkcí. Tyto testy se provádí i během terapie, zejména u nemocných s preexistujícím onemocněním jater a se známkami počínající hepatopatie (horečka, neklid, zvracení, žloutenka nebo nevysvětlitelné změny chování během terapie). S ohledem na kinetiku antituberkulotik je nutno sledovat i funkci ledvin. Při porušené funkci ledvin je nutno upravit dávkování zejména u streptomycinu a etambutolu. Při terapii etambutolem je nutno provádět oční vyšetření (riziko retrobulbární neuritidy). Moderním přístupem jak učinit terapii více racionální je monitorování plazmatických koncentrací antituberkulotik.
Odpověď na léčbu se kromě ústupu symptomů manifestuje i debacilací nemocného. Sleduje se během léčby a zhruba 2 roky po jejím zakončení, kdy dochází nejčastěji k recidivám. Slouží k tomu kultivace a testy citlivosti na antituberkulotika.
Rifampicin
Baktericidní antibiotikum, podávané perorálně. Po perorálním podání se dobře absorbuje z gastrointestinálního traktu. Potrava může snížit jeho biologickou dostupnost. Na plazmatické proteiny se váže z 89 %. Dobře proniká do tělesných tkání a tekutin terapeutických koncentrací je dosaženo i v CNS, žluči i v moči. Hlavní cestou eliminace je metabolizmus v játrech s následnou exkrecí do žluče. Většina podané dávky je vyloučena žlučí a méně než 10 % močí (barví moč do oranžova - indikátor terapie). Vykazuje enterohepatální oběh. Biologický poločas eliminace je zpočátku 2-5 hodin, autoindukcí se při opakovaném podání zkracuje na 2-3 hodiny.
Působí na mykobakteria v různých růstových fázích, lze ho proto považovat za jedno z nejúčinnějších antituberkulotik. Pokud nejsou kontraindikace, měl by být vždy součástí kombinované léčby. Problémem při léčbě je jeho hepatotoxicita, která se projevuje nejprve vzestupem transamináz, později až cholestatickým ikterem. Dále může vyvolat dyspeptické obtíže, trombocytopénii, flu-like syndrom, tj. symptomatologie podobná klasické chřipce. Stimuluje aktivitu jaterních enzymů a při současném podání s perorálními antidiabetiky, hormonálními kontraceptivy (selhání hormonální antikoncepce při léčbě rifampicinem), cyklosporinem a kortikoidy vede k farmakokinetickým interakcím. Doporučená dávka pro dospělé pod 50 kg 450 mg/den, nad 50 kg tělesné hmotnosti pak minimálně 600 mg/den; dětem se podává 10 mg/kg/den (maximálně 600 mg/den), v jedné dávce nebo rozděleně ve dvou dávkách. Při intermitentním způsobu podání (tj. 3x týdně) se aplikuje dospělým 600-900 mg a dětem 15 mg/kg.
Isoniazid
Hydrazid kyseliny isonikotinové. Je baktericidní, používaný jako základní lék všech léčebných režimů tuberkulózy. Působí na intracelulární i extracelulární mikroorganizmy. Podává se per os a vyznačuje se dobrou absorpcí. Eliminován je metabolickou přeměnou v játrech (N-acetyltransferáza). Nejčastějším nežádoucím účinkem je periferní neuropatie. U rizikových nemocných (abusus alkoholu, diabetes mellitus, chronické selhávání ledvin, malnutrice nebo HIV infekce) je proto vhodné profylakticky podávat 10-30 mg pyridoxinu denně. Výjimečně působí hepatotoxicky, dále byly pozorovány neklid, nespavost, lupus-like syndrom (častější u pomalých acetylátorů) a útlum kostní dřeně. Kontraindikován je při epilepsii.
Terapeuticky se v iniciální i pokračovací fázi aplikuje 300 mg dospělým každých 24 hodin, dětem 10 mg/kg/den (maximálně 300 mg/den). Při intermitentním způsobu terapie se dospělým i dětem podává 15 mg/kg 3x týdně. Při poruše funkce ledvin je nutno dávku redukovat, a to při CLCR 30-10 ml/min snížit dávku o 50 % a zdvojnásobit délku dávkovacího intervalu, při poklesu CLCR pod 10 ml/min se volí individuální dávkování.
Pyrazinamid
Baktericidní lék s působením především na mykobakteria v intraceluláním, kyselém prostředí fagocytujících makrofágů. Používá se v útočné terapii a v pokračovací často spolu s rifampicinem. Vhodný je rovněž při tuberkulózním postižení CNS protože dobře proniká do CNS. Nejvýraznějším nežádoucím účinkem je, podobně jako u rifampicinu, hepatotoxicita (5-15 % léčených), zvláště při jejich kombinaci. Další nežádoucí účinky jsou hyperurikémie, intolerance v GITu, flush, fotosenzibilizace a kožní alergie. Pyrazinamid je po perorálním podání kompletně absorbován. Částečně se metabolizuje v játrech na aktivní metabolit. Většina podané dávky je vyloučena ledvinami. T1/2 je 9-10 hodin a výrazně se prodlužuje při postižení ledvin.
Dospělým a dětem starším 10 let se podává 15-30 mg/kg/den, ne však více než 2 g denně. Intermitentně se podává 50-70 mg/kg 2x týdně v jedné denní dávce vždy po jídle. V kombinaci s ostatními antituberkulotiky může léčba trvat i několik měsíců.
Ethambutol
Bakteriostatické léčivo, podávané jako doplňkový lék k ostatním. Má dobrou snášenlivost a nízkou incidenci nežádoucích účinků. Asi u 10 % léčených vyvolává retrobulbární neuritidu, která se projevuje skotomy a neostrým viděním. Prvním příznakem bývá ztráta vnímání červené a zelené barvy. Během terapie nutno opakovaně provádět oční vyšetření. Po perorálním podání se dobře vstřebává (biologická dostupnost je 75-80 %). Více než 80 % podané dávky je vylučováno ledvinami v nezměněné formě. Biologický poločas eliminace je 5-6 hodin.
Dospělým a dětem starším 13 let se aplikuje 25 mg/kg v iniciální fázi a v pokračovací terapii se podává 15 mg/kg každých 24 hodin. V průběhu intermitentní terapie se podává 30 mg/kg 3x týdně nebo 45 mg/kg 2x týdně. Při snížené CLCR podáváváme redukované dávky podle následujícího schématu: při CLCR 50-30 ml/min se dávka snižuje o 25 %, při CLCR 30-10 ml/min se dávka snižuje o 50 % a prodlužuje se dávkovací interval o 50 % (na 36 hodin), při CLCR pod 10 ml/min se dávka snižuje o 50 % a podává se každých 48 hodin. Při těžší poruše funkce jater se dávka také redukuje o 50 % a podává se každých 48 hodin.
Rifabutin
Bakteriostatické rifamycinové antibiotikum. Používá se k terapii infekcí multirezistentních kmenů Mycobacterium tuberculosis, dále u HIV pozitivních nemocných s infekcí Mykobacterium avium. Podobně jako rifampicin je induktorem jaterních enzymů.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22