Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Antibiotika

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Klinické používání tetracyklinů jako širokospektrých antibiotik např. vůči grampozitivním bakteriím je výrazně omezeno v důsledku narůstající rezistence. Nicméně jako léčiva první volby zůstávají u infekcí způsobených chlamydiemi (trachom, psitakóza, salpingitída, uretritída a lymfogranuloma venereum), rikettsiemi a Mycoplasma pneumonie. Dále u zoonóz, jako brucelóza (doxycyklin se streptomycinem nebo rifampicinem), tularémie, infekce vyvolané listeriemi. Doxycyklin a minocyklin se používají k léčbě akné.
Po perorálním podání se vyznačují vysokou biologickou dostupností, která je u doxycyklinu i minocyklinu 90-100%. Potrava absorpci snižuje, zejména obsahuje-li vícemocné ionty, vedoucí k tvorbě chelátů. Proto se doporučuje vyloučit mléko a mléčné výrobky a antacida (eventuálně užívat v 1,5 hod odstupu). Dobře se distribuují do tkání (distribuční objem Vd > 0,45 l/kg) s výjimkou CNS. Zvýšeně se kumulují zejména v kostech a zubech, ve fetálních tkáních a v mléce (nelze je podávat v těhotenství a během laktace). Exkretují se žlučí a přímo ve střevě + podléhají enterohepatálnímu oběhu. Tím je dosaženo prodloužení plazmatických koncentrací. Biologický poločas eliminace t1/2 = 14-22 hodin. Ledvinami se vylučují z mnohem menší části - 10-15 % podané dávky. U nás jsou v současné době používány doxycyklin a minocyklin.
Rezistence vzniká zamezením kumulace antibiotika intracelulárně (Tab. 3). Je pomalého typu, přenášená plazmidy. Může být zkřížená u příbuzných antibiotik této skupiny.
Nežádoucí účinky zůstávají poměrně velkým problémem, který omezuje preskripci. Je to zejména nauzea, zvracení, průjem (dráždění GIT) a možné potlačení saprofytické střevní mikroflóry. Inhibice jaterních enzymů zvyšuje účinek současně podávaných perorálních antikoagulancií, perorálních antidiabetik, imunosupresiv. Také účinek digoxinu a lithia se zvyšuje. Naopak karbamazepin, fenytoin a barbituráty enzymovou indukcí v játrech účinek tetracyklinů snižují. Antibakteriální účinek snižují až antagonizují beta-laktamy. Pro ukládání do zubů a kostí jsou tetracykliny kontraindikovány u dětí do 8 let, dále v těhotenství a při laktaci. Deposita v kostech a zubech u dětí mohou vést k poruše růstu kostí a k poškození dentice (defekty skloviny, zvýšená kazivost zubů, trvalé žluté zbarvením zubů). K nejzávažnějším nežádoucím účinkům patří alergické kožní reakce, vzácně až exfoliativní dermatitida, Lyellův syndrom a Stevensův - Johnsonův syndrom - v tetracyklinové skupině je kompletní zkřížená alergie. Velmi vzácně byly popsány případy benigní intrakraniální hypertenze, která může probíhat pod obrazem sérové meningitidy nebo pseudotumoru (objevuje se za 12-88 hodin po zahájení léčby). Předávkování může způsobit poškození jater a pankreatitidu. Při dlouhodobém podávání (tzn. více než 21 dní) se mají pravidelně provádět vyšetření krve, ledvin a jater.
Doxycyklin
Delší biologický poločas eliminace umožňuje podání jednou denně. Podává se perorálně nebo krátkodobou nitrožilní infuzí. Dospělí jsou léčeni dávkami 200 mg první den jednorázově nebo ve 2 dílčích dávkách po 12 hodinách, další dny 100 mg každých 24 hodin, u vážných infekcí i nadále 200 mg každých 24 hodin. Klinické studie prokazují lepší efekt při podávání 100 mg každých 12 hodin. Dětem starším 8 let se podává 1. den 4 mg/kg jednorázově nebo ve 2 dílčích dávkách po 12 hodinách, další dny 2 mg/kg/den. Při terapii acne vulgaris dostávají dospělí 50 mg doxycyklinu každých 24 hodin po dobu 6-12 týdnů. Při těžších poruchách funkce ledvin není nutno redukovat dávky doxycyklinu. Při těžší poruše funkce jater by se neměla překračovat dávka 100 mg/24 hodin u dospělých. Nitrožilně se aplikuje pouze po nezbytně dlouhou dobu, jakmile je to možné, přechází se na léčbu perorální.
Minocyklin
Má velmi dobrý průnik do tkání a lepší toleranci. Je vhodný zejména k terapii chlamydiových a mykoplasmových infekcí. Perorálně se podává dospělým 200 mg minocyklinu jako první dávka a následně se pokračuje 100 mg každých 12 hodin. Děti starší 8 let dostávají jako úvodní dávku 4 mg minocyklinu/kg tělesné hmotnosti a následující dny 2 mg minocyklinu/ kg tělesné hmotnosti každých 12 hodin. Terapie trvá zpravidla 10 dnů, u chlamydiových infekcí 14-28 dnů.
CHLORAMFENIKOL
Je silný inhibitor syntézy mikrobiálních proteinů. Váže se reverzibilně na receptorové místo 50S podjednotky bakteriálního ribozómu a inhibuje peptidyltransferázu. Vede k rychlé bakteriostáze. Má široké antibakteriální spektrum. Působí jak na grampozitivní, tak hlavně na gramnegativní patogeny a dále na chlamydie, rickettsie, mykoplasmata a některé anaerobní mikroorganizmy. Je silně účinný na infekce vyvolané Haemophilus influenzae, Neisseria meningitidis, salmonely, některé kmeny Bacteroides, streptokoky a stafylokoky.
Jeho absorpce je rychlá a úplná. Velmi dobře proniká membránami, prakticky do všech tkání a tekutin včetně likvoru. Eliminován je ledvinami po konjugaci s kyselinou glukuronovou, a to především glomerulární filtrací. Pouze malé množství se vyloučí do žluči a stolicí.
Hlavním problémem v klinickém použití jsou jeho nežádoucí účinky. Mezi méně závažné patří nauzea a zvracení. Daleko závažnější je alterace hematopoezy. Po dávce vyšší než 50 mg/kg a delším použití než 1-2 týdny jsou pravidelné poruchy zrání erytrocytů (vakuolizované jaderné krvinky v kostní dřeni), anémie, retikulocytopénie. Tyto změny jsou reverzibilní. Naproti tomu aplastická anémie (1:25000 - 40000), patrně u osob s geneticky determinovanou predispozicí, je v 50 % ireverzibilní. Vznik nezávisí na dávce ani době podání (idiosynkrazie).
U novorozenců, a to zejména nedonošených, kde není vyvinut detoxikační glukuronidázový systém, se může vyvinout tzv. gray (šedý) syndrom. Jedná se o hypotenzi, hypoperfuzi orgánů, rozvine se v kolaps a šok. Podávání musí být velmi opatrné s redukovanými dávkami.
Chloramfenikol vykazuje významné farmakokinetické interakce na podkladě enzymové inhibice. Při současném podání prodlužuje biologický poločas warfarinu, fenytoinu, tolbutamidu, chlorpropamidu aj. Naopak jeho eliminace je zpomalena paracetamolem. Účinek chlopramfenikolu snižují až antagonizují ostatní baktericidní a bakteriostatická antibiotika. Současné podávání myelotoxických léčiv zvyšuje riziko útlumu krvetvorby. Pro potenciální toxicitu a dostupnost vhodnějších léků jsou jeho indikace vymezeny na salmonelové infekce, tyfus (proti kmenům salmonel se dnes hodně užívá kotrimoxazol), závažné infekce způsobené hemofily (meningitida, epiglotitida nebo pneumonie). Dále jej lze použít u meningokokových nebo pneumokokových infekcí CNS u nemocných s hypersenzitivitou vůči beta-laktamům. Používá se také u anaerobní nebo smíšené infekce CNS (absces). Jako alternativu tetracyklinů ho lze použít u těžkých ricketsiálních infekcí.
Aplikuje se perorálně, nitrožilní injekcí nebo krátkodobou infuzí (30 minut). Dospělým i dětem se podává 25-50 mg/kg/den ve 4 dílčích dávkách po 6 hodinách, u závažných infekcí až 100 mg/kg/den do maxima až 12 g i.v./den rozděleně ve 4 dílčích dávkách po 6 hodinách. Při poruše funkce ledvin (CLCR pod 30ml/min) nedosahuje účinných bakteriostatických koncentrací v moči. Selhávání ledvin je tedy relativní kontraindikací podání chloramfenikolu.
POLYPEPTIDOVÁ ANTIBIOTIKA
Bacitraciny
Bacitracin
Baktericidní antibiotikum získané z Bacillus subtilis. Působí proti grampozitivním mikroorganizmům včetně stafylokoků produjících beta-laktamázy. Mechanizmem účinku je inhibice syntézy buněčné stěny. Podává se výhradně místně, protože je silně toxický (nefrotoxický - vede k proteinurii, hematurii a retenci dusíkatých látek). Z místa aplikace (rány, kůže, sliznice, pleurální nebo kloubní dutina) se absorbuje minimálně. Obvykle se používá v kombinaci s neomycinem nebo polymyxinem B.
Gramicidiny

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22