Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Poruchy příjmu potravy

1
2
3
4
5
6
Při diagnóze mentální anorexie je možné se setkat s určitými problémy. Aktivní omezování potravy nemusí být vždy nápadné. Může být pacientkou zatajováno. Pacientka odmítá společné jídlo, vymlouvá se na učení, nevolnost, na to že již jedla. První příznaky, které upoutají pozornost rodiny, jsou proto spíše somatické. Přes zřejmé příznaky PPP je nutné nejdříve vyloučit jinou somatickou či psychickou chorobu (např. konstituční zvracení, zpomalení pasáže GIT, malabsorpční syndrom, alergii na potraviny, endokrinní onemocnění, tumory atd.). Přes značný váhový úbytek pacientky popírají únavu a hlad, bývají fyzicky aktivní, většinou pracují a mají denní rituály, které striktně dodržují. Často jsou vegetariánky. Jakmile jsou nuceny vlastní rodinou ke zvýšení příjmu potravy, samy si navodí zvracení. Období anorexie někdy střídají epizody bulimie. Pro většinu pacientek je charakteristická i změna chování. Usilovně se snaží utajit zvracení, jsou uzavřené, chronicky lžou, často kradou, někdy dochází k abúzu různých léků (analgetik, antipyretik apod.).
Základem léčby je léčba psychiatrická. Pro tyto pacientky je příznačná velmi špatná spolupráce. Prognóza pacientek s mentální anorexií není příznivá. Pouze asi polovina nemocných se vrátí ke své původní váze. 20-30 % pacientek zůstává anorektických, asi 5 % se stane naopak obézními, přibližně 6 % pacientek umírá. Nejčastější příčinou smrti je sebevražda či maligní arytmie.
Mentální bulimie
Mentální bulimie je charakterizována opakovanými záchvaty přejídání, často s následným volním zvracením a přehnanou patologickou kontrolou tělesné váhy. Někdy se také označuje pojmem "vlčí hlad". Začíná později než anorexie (obvykle v pozdní adolescenci nebo rané dospělosti) a často se z ní vyvíjí. Výskyt bulimie je poněkud vyšší oproti anorexii.
Společné pro obě formy PPP je, že pacientky se nadměrně zabývají jídlem, štíhlost je pro ně nejdůležitější, přímo životní záležitostí. V případě mentální bulimie však pacientka nedokáže udržet omezování stravy a dochází k záchvatovitému enormnímu přejídání. Po periodách přejídání mohou následovat období samonavozovaného hladovění.
Mezi typické příznaky pro mentální bulimii patří:
  • Neustálé zabývání se jídlem, neodolatelná touha po jídle, přejídání se s konzumací velkých dávek jídla během krátké doby.
  • Snaha potlačit výkrmný účinek jídla jedním nebo více způsoby (vyprovokovaným zvracením, hladovkami, zneužíváním laxativ, anorektik, diuretik, tyreoidálních preparátů, u diabetických pacientek může dojít i k úmyslnému zanedbání inzulinové léčby).
  • Je přítomen chorobný strach z tloušťky, pacientka je fixována na nižší váhu.
    Klíčovou roli v případě mentální bulimie hrají redukční diety. Existují tři základní typy redukčních diet, které bývají nejčastěji zneužívány. Prvním typem redukční diety je půst, kdy se pacientky snaží během dne co nejdéle nejíst. Druhým typem je snaha udržet energetický příjem pod určitým limitem, který může být velmi přesně vymezen kalorickou hodnotou denního jídla. Třetím typem redukční diety je vyhýbání se některým jídlům, která jsou považována za energeticky velmi hodnotná nebo riziková z hlediska přejedení a některým hlavním denním jídlům. Nejčastější průběh je, že pacientka ráno a v poledne hladoví, navečer se přejí. Pacientky jsou schopny jednorázově požít více než 5000 kcal. Často pacientka sní prakticky všechno, co je v lednici k dispozici pro celou rodinu, což negativně ovlivňuje vztahy v rodině. Rodiče se snaží pacientkám bránit v přejídání, schovávají jídlo, zamykají spíž a lednici. Puzení k jídlu je však velmi silné a často dochází k rodinným konfliktům. Po přejedení následuje pocit viny, který pacientka řeší tím, že si vyvolá zvracení. Navození zvracení posiluje mylná představa, že zvracením se tělo zbaví veškeré energetické hodnoty snědeného jídla. Zejména cukry, které se začínají štěpit už v ústech, však dokáže lidské tělo zpracovávat velmi rychle. To vysvětluje, proč ženy, které zvracejí po každém jídle, nemusejí ještě hubnout. Zvracení oslabuje strach z tloušťky a vede tak k častějšímu přejídání. Zvracení může být zpočátku nesnadné, postupně se stává spontánním. Pacientky pak zvrací i několikrát denně, aniž by si to přály. Opakované zvracení může vést k závažným změnám ve vnitřním prostředí. Zvracení vede k hypokalemické alkalóze se zvýšenou hladinou sérového bikarbonátu, hypochloremii, hypokalemii a k dehydrataci. Zvracení rovněž vede k poškození zubní skloviny a zvýšené kazivosti chrupu. V důsledku zvracení může dojít i k reaktivnímu zvětšení příušních žláz, které je spojeno se vzestupem hladiny sérové amylázy. Smrtelně nebezpečné mohou být některé léky vyvolávající zvracení.
    Podobně nebezpečná a především neúčinná jsou i laxativa a diuretika. Málo pacientek si uvědomuje, že došlo jen k rychlejšímu vyprázdnění a dočasnému zbavení se tekutin.
    Komplikace PPP
    Mezi nejčastější komplikace mentální anorexie a bulimie patří:
    1. Kardiovaskulární komplikace (bradykardie, hypotenze, srdeční arytmie s rizikem srdeční zástavy, změny na EKG)
    2. Renální komplikace (zvýšená hladina urey, hypokalemie, hyponatremie, hypochloremie, hypofosfatemie, hypomagnezemie, hypokalcemie, hypoproteinemie, otoky končetin)
    3. Gastrointestinální komplikace (např. zduření parotických žláz, poškození zubní skloviny, zvýšená kazivost chrupu, zánět jícnu, jícnové eroze, vředy, zpomalení procesu vyprazdňování žaludku, zhoršená motilita tenkého střeva, ileus, zácpa, akutní pankreatitida, zvýšená hladina lipidů, hypoglykémie)
    4. Kosterní komplikace (riziko osteoporózy a zlomenin, zpomalení vyzrávání kostí, zastavení růstu v dětském věku)
    5. Endokrinní komplikace (amenorea, hypogonadismus, nízká hladina estrogenů, infertilita, nízká hladina testosteronu u mužů)
    6. Hematologické komplikace (anémie, leukopenie, trombocytopenie)
    7. Neurologické komplikace (abnormní EEG, periferní neuropatie, bolesti hlavy, tetanie, generalizované tonickoklonické křeče, dvojité vidění, svalová slabost, poruchy hybnosti)

    1
    2
    3
    4
    5
    6