Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Diety - přehled

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Pancreatis chronica
viz Vleklý zánět pankreatu
Porucha trávení - Dyspepsie
Porucha trávení se projevuje řadou příznaků, např. pocitem tlaku a plnosti, říháním bez úlevy, pálením žáhy, ale i nauzeou a zvracením.
Důležitou součástí léčby je dieta, která má splňovat následující pravidla:
Je nutno dbát na pravidelnost v jídle, jíst 5-7x denně. Dlouhé lačnění je nevhodné a zhoršuje stav, dalším důležitým faktorem je dobré rozmělnění potravy, klid při jídle. Nedoporučuje se kouření, dbát je nutno na energetickou a biologickou hodnotu stravy. Doporučuje se šetřící dieta. Jídlo má být upraveno tak, aby nezpůsobilo zvýšené vylučování žaludeční šťávy. Z jídla se vylučují všechny masové a zeleninové vývary (např. hovězí polévka), uzeniny, jídla kořeněná, pikantní. Nemají se podávat jídla smažená a pečená. Jídla je lépe připravovat na vodní lázni, omáčky se nezahušťují jíškou upravenou tukem, nýbrž jen na sucho opraženou moukou nebo moukou rozmíchanou v mléce. Nedovoluje se káva a alkohol, ale také ne příliš objemná a tuhá strava. Podávaná jídla nemají být příliš horká nebo ledová. Nadýmavé pokrmy např. čerstvý chleb a pečivo, luštěniny, kapusta, tekutiny s obsahem oxidu uhličitého se nedoporučují. Do jídelníčku se co nejčastěji zařazuje mléko a smetana, potraviny bohaté na bílkoviny, alespoň polovina má být živočišného původu. Není důvod proto vylučovat vejce a maso. Dieta má mít dostatek zeleniny a ovoce a to nejlépe v čerstvém stavu. Pro lehčí stravitelnost se snižuje množství tuku a jako nejvhodnější je máslo přidávat do již hotových jídel a dále je nezahřívat.
Průjem akutní a chronický - Diarrhea acuta et chronica
Průjmem označujeme častější vyprazdňování řídké stolice, většinou častěji než třikrát denně. Stolice je neformovaná, kašovitá, vodovitá nebo zpěněná.
Akutní průjem je nejčastěji dietogenního nebo toxicko-infekčního původu.
Chronický průjem může mít řadu příčin: např. neurogenní hyperkineze, střevní choroby, střevní choroby infekční a parazitární, žaludeční poruchy, stavy po operacích trávicího ústrojí, choroby slinivky, žlučového ústrojí, systémové a jiné choroby, poruchy výživy, intoxikace, nesnášenlivost a alergie.
Akutní průjem
Akutní průjem nemusí ještě znamenat vážné onemocnění. Příčinou může být požití většího množství těžce stravitelné potravy najednou (přejedení). Nejčastěji vznikne akutní zánět po požití jídla závadného, částečně již rozloženého, např. po různých bramborových, rybích či jiných salátech, paštikách, konzervách, prejtech či jiných jídlech podléhajících za tepla snadno rozkladu. Jinou příčinou jsou infekce nebo přítomnost parazitů. Tato onemocnění mohou vzniknout po požití závadné vody, nemytého ovoce, neoprané zelenině.
Dietetická opatření jsou následující:
1. Odstranění škodliviny z trávicího ústrojí. V prvním období se nesnažíme průjem zastavit.
V této době, která trvá 1-2 dny, nedostává pacient žádné jídlo, tekutiny po lžičkách a dbáme na klid na lůžku a v teple. Pro doplňování tekutin, které je nezbytné, je jako nejvhodnější doporučovaný nápoj neslazený čaj. Má-li postižený žízeň a oschlý, okoralý jazyk, nutno množství tekutin vždy zvýšit. Množství tekutin se řídí velikostí ztrát.
2. Dieta: Po 1-2 dnech může nemocný dostat vývar z rýže, krupice nebo ovesných vloček.
Dále pak vařenou, rozmixovanou mrkev, nemastnou bramborovou kaši. Postupně přidáváme i libové vařené maso, netučné mléko, šťávu ze strouhané mrkve. Do třetího dne je doporučována pouze tekutá strava, čtvrtý den již částečně kašovitá, od pátého dne lze zařazovat již jemně upravené libové maso. V prvních dnech je nutné vyvarovat se mléka a mléčných výrobků. Je potřebné zjistit, zda tyto potraviny pacient snáší není tomu tak vždy.
Přidávat je možno vaječná jídla a vyvarovat se přepálených tuků. I po přechodu na normální stravu je potřebné určitou dobu vyhýbat se jídlům pikantním, čerstvému kynutému pečivu, stravě příliš tučné.
Chronický průjem
Chronický průjem - i zde pomáhá klid a teplo. Doporučená je dieta šetřící, s vynecháním pokrmů, které jsou častou příčinou nesnášenlivosti (mléko, mléčné výrobky, vejce, tuky, celulóza). Doporučuje se změna dosavadní diety, eventuelně vložení dnů, kdy se podává jen vařená rozmixovaná mrkev nebo syrová jablka.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15