Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy

1
2
3
4
5
6
7
4. V době specializační přípravy si nechával pravidelně (2krát ročně) stručně zapisovat od svého školitele do indexu prostudovanou látku a absolvovanou praxi a na příslušnou stranu též absolvované školicí akce v IPVZ i mimo něj.
5. Účastnil se pokud možno co nejvíce akcí odborných společností, zejména Farmaceutické společnosti České lékařské společnosti J.E. Purkyně a jejich sekcí (pracovních dnů, sympozií, sjezdů, konferencí aj.) a před atestací vyššího stupně též školicích akcí České lékárnické komory.
6. Sledoval pravidelně novinky odborné literatury, materiály České lékárnické komory, Zdravotnické noviny a odborné časopisy doporučené ve Specializační náplni oboru.
7. Po získání specializace I. stupně se nechal co nejdříve zařadit do specializační průpravy vyššího stupně (je-li pro zastávání určité funkce vyžadována). Pokud tak učiní s prodlením, je třeba si zažádat o zpětný zápočet praxe.
8. Měl na paměti, že nejlepší příprava ke kvalifikační atestaci i pro výkon svého povolání je soustavné studium časopisů a odborné literatury, event. v blízké budoucnosti i školení pořádaná prostřednictvím Internetu.
Celoživotní kontinuální vzdělávání
Získáním specializace nekončí další vzdělávání farmaceutů, které je celoživotní záležitostí. Je třeba dále sledovat novinky v oboru, účastnit se školicích akcí IPVZ i akcí odborných společností, např. České farmaceutické společnosti (ČFS) a jejich sekcí a České lékárnické komory (ČLK), příp. i organizovat semináře na větších pracovištích. Je pravděpodobné, že i celoživotní kontinuální vzdělávání bude v ČR povinné, návrh příslušného zákona takové ustanovení obsahuje.
Do vydání nové legislativy platí pro farmaceuty po získání specializace I. stupně pracující v lékárnách Řád pro kontinuální vzdělávání členů České lékárnické komory schválený na VIII. sjezdu delegátů ČLK konaném 15. května 1999 v Praze. Sjezd dal k připomínkám návrh bodového hodnocení kontinuálního vzdělávání, který byl v konečné podobě schválen podzimním IX. sjezdem České lékárnické komory.
Od 1.1. 2001 získal též IPVZ akreditaci ČLK ke školení v systému celoživotního vzdělávání.
Kurzy a odborné stáže kontinuálního vzdělávání určené pro farmaceuty jsou předkládány ke garanci ČLK. Počet kreditů udělený komorou bude uveden na potvrzení o účasti na vzdělávací akci.
Závěr, perspektivy
Vzhledem k tomu, že vyhláška č. 77/1981 Sb. již neodpovídá zcela současným požadavkům zejména s ohledem na legislativu po listopadu 1989 a s přihlédnutím k legislativě Evropské unie byly činěny pokusy o její novelizaci formou zákona. V roce 1995 byl např. formulován návrh Zákona o podmínkách poskytování zdravotní péče. Roku 1999 byl projednáván návrh Zákona o způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání a dalším vzdělávání ve zdravotnictví (Zákon o zdravotnickém povolání) a k němu se vztahující Vyhláška Ministerstva zdravotnictví o zdravotnických pracovnících a jejich vzdělávání. Návrh systému oborů specializačního vzdělávání a oborů k získání funkční specializace pro farmaceuty iniciovaný farmaceutickými katedrami IPVZ byl prodiskutován sekcemi odborné společnosti (ČFS) a představenstvem České lékárnické komory, přičemž došlo k následující předběžné dohodě o specializacích pro farmaceuty:
Základní specializace :
  • lékárenství
  • nemocniční lékárenství
  • klinická farmacie
  • farmaceutická kontrola
  • farmaceutická technologie
    Nástavbové specializace :
  • veřejné zdravotnictví

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7